W praktyce kancelarii często spotykamy osoby, które nie zdają sobie sprawy z instytucji, która niezależnie od prowadzonej sprawy rozwodowej, pozwoliłaby uniknąć im odpowiedzialności za długi małżonka, z którym faktycznie żyją w separacji.
W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 15 października 1991 r., sygn. akt. III CZP 96/91 wskazano, iż niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną. Jednak do chwili aż wyrok rozwodowy nie zostanie wydany istnieje możliwość złożenia do sądu rejonowego pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną. Jeżeli pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej zostanie złożony w sądzie przed uprawomocnieniem się wyroku o rozwód to zostanie on rozpatrzony. Powyższe potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 kwietnia 1994 r., sygn. akt. III CZP 44/94, w której wskazano, iż orzekanie o zniesieniu małżeńskiej wspólności majątkowej z datą wsteczną jest dopuszczalne także po prawomocnym rozwiązaniu związku małżeńskiego przez rozwód, jeżeli powództwo zostało wytoczone przed tą datą.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą aniżeli dzień wytoczenia powództwa może nastąpić tylko wówczas, gdy „ważne powody”, istniały już w tej wcześniejszej dacie. „Ważnym powodem” może być np. wspomniana separacja faktyczna. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 31 stycznia 2003 r., sygn. akt: IV CKN 1710/00 ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej ma na celu wzmocnienie rodziny oraz zapewnienie jej ustabilizowanej bazy materialnej i najpełniej realizuje zasadę równych praw obojga małżonków w dziedzinie stosunków majątkowych, stanowiących materialną podstawę funkcjonowania rodziny. Przez ważne powody, dające podstawę do zniesienia tej wspólności, przyjęło się rozumieć wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych wywołuje stan pociągający za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny.
Kancelaria Adwokacka Adama Golińskiego ma doświadczenie w prowadzeniu spraw o ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną.